Strona główna » Program TV » NIEZŁOMNE

NIEZŁOMNE

Iron Jawed Angels

dramat
USA, 2004
123 min

Emisje

  • czwartek 06.08 20:00 CINEMAX HD hd
0
oceń
brak głosów

Opis

Opowieść o grupie sufrażystek, które na przełomie XIX i XX wieku podjęły walkę o prawa wyborcze dla amerykańskich kobiet.
Oparta na faktach historia znanej amerykańskiej bojowniczki o prawa kobiet, Alice Paul (Hilary Swank). W 1913 roku Alice wraz z przyjaciółką powołały do życia komitet ds. obrony kobiet. Aby zwrócić uwagę opinii publicznej na drażliwą społecznie kwestię emancypacji, jego członkinie organizowały liczne akcje protestacyjne, w tym demonstracje pod Białym Domem. Najważniejszym celem sufrażystek było uzyskanie przez kobiety prawa głosu w wyborach. Mimo iż Alice wielokrotnie była szykanowana i zatrzymywana przez policję, nie poddała się i nigdy nie zaprzestała walki o równouprawnienie. Ta ikona feminizmu stała się legendą jeszcze za życia.

W rolę wojującej feministki wcieliła się dwukrotna zdobywczyni Oscara Hilary Swank ("Nie czas na łzy", "Za wszelką cenę"), a obok niej zobaczymy m.in. Anjelicę Huston ("Honor Prizzich", "Rodzina Addamsów", "Genialny klan"), która za swój występ została uhonorowana Złotym Globem. Wyprodukowany przez HBO film otrzymał w sumie trzy nominacje do tej nagrody oraz pięć nominacji do Emmy.