Strona główna » Program TV » Naica. Kryształowa Jaskinia

Naica. Kryształowa Jaskinia

Naica, Secrets of the Crystal Cave

film dokumentalny
Kanada/Meksyk, 2008
50 min

Opis

Trzysta metrów pod powierzchnią Ziemi znajduje się niezwykła komora pełna imponujących kryształów. Temperatura wewnątrz sięga 45 stopni Celsjusza, wilgotność wynosi 100%.
Grupa śmiałków będzie starała się poznać niezwykłe sekrety tego zabójczego cudu natury. Jak przekonują naukowcy, właśnie w głębi Ziemi znaleźć można odpowiedź na pytanie o życie na innych planetach.

Pod szczytem Naica na pustynnej wyżynie Chihuahua w Meksyku, 320 km na południe od Teksasu, znajduje się jedna z największych na świecie kopalni ołowiu i srebra. W 2000 roku górnicy dokonali w niej niezwykłego odkrycia. Na głębokości trzystu metrów pod ziemią trafili do jaskini pełnej kryształów.
Odkrycie Cueva de Cristales, jak nazwano ową komorę, postawiło na nogi speleologów i geologów z całego świata.Jaskinia ma wielkość boiska piłkarskiego i wysokość piętrowego budynku. Niektóre ze znajdujących się w niej kryształów dorównują słupom telefonicznym, lecz są od nich sto razy cięższe - ich waga sięga nawet 55 ton. Nigdzie na świecie nie znaleziono nigdy większych okazów. A że przyrastają one w tempie mniej więcej pół milimetra na tysiąc lat, trudno wyobrazić sobie ogrom czasu, jaki zajęło całej Cueva de Cristales uformowanie się.
Właśnie w to miejsce wybiera się zespół naukowców. Wśród nich ekspert NASA z Kanady, Norweg - znawca epok geologicznych oraz amerykańska biolog specjalizująca się w poszukiwaniach śladów życia. Międzynarodowemu zespołowi przewodzi zaś doświadczony włoski geomorfolog. Wspólnie ze specjalistami od nowoczesnej technologii mają oni przeprowadzić w jaskini szereg badań. Nie będzie to łatwe, gdyż temperatura i wilgotność czynią z groty zabójcze dla człowieka połączenie Sahary z amazońską dżunglą. Do tego same kryształy - choć wyglądają jak sople lodu - mogą poważnie poparzyć. Do tego są ostre jak brzytwa, jednocześnie też miękkie niczym ludzkie paznokcie. I wyjątkowo łatwo się kruszą.

Czego chcą dowiedzieć się śmiałkowie odwiedzający Cueva de Cristales? Pytań jest całe mnóstwo. Z czego powstały kryształy? Dlaczego są tak duże? Ile liczą sobie lat? Czy wewnątrz komory jest życie? I wreszcie - czy dzięki temu odkryciu poznamy prawdę na temat życia na innych planetach? Oto zapis podróży w jeden z najbardziej zadziwiających zakątków Ziemi, a zarazem wyprawa w poszukiwaniu wielkich tajemnic.

Film z cyklu: FILMOWE DOCHODZENIA